Tips om MTB runt Skuleberget/Högakusten området

Hejsan!

Jag funderar på ifall det finns några fina XC stigar runt Skuleberget/Högakusten. Är det cykelförbud där? Någon som har någon erfarenhet? Vart kan man bo? Är tält aktuellt etc?
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Tips om turer

Det verkar som att man får lov att cykla inom området, men finns det någon som vet någfra lämpliga stigar osv.? Tack för tipset om Naturvårdsverkets webbplats=)
 
Nu är detta visserligen en gammal tråd, men jag kan inte låta bli att tipsa eftersom jag bor i Örnsköldsvik.

Jag var nyligen vid Rotsidan (ligger vid Nordingrå) som ligger vid havet. Det är ett naturreservat där det finns 6-7 km med flata klippor med en hel del små hack uppför och nerför, och en del större sådana också. Jag kom på att där måste det vara sjukt kul att cykla MTB! På en del ställen finns partier med runda stenar av lite större modell där det nog är VÄLDIGT svårcyklat, men det är bara bära cykeln de 10-20 metrarna! Här kommer en bild på hur det ser ut.

rotsidanlt4.jpg


Jag längtar tills vi skaffat cykelhållare till bilen så man kan dra dit och åka!



Ett annat ställe att cykla på är Höga Kusten-leden mellan Harnacken och Hamptjärn i Örnsköldsvik. Har sett en hel del folk som cyklar MTB där. Över myrarna är det spångat och fint så det är inga problem. Om man tar sig till Småtjärn (ovanför Hamptjärn) finns en hel del stigar att välja på och eftersom många cyklar där tror jag det är okej. Överhuvudtaget området i Svedjeberget bjuder på många cykelstigar som lämpar sig för MTB! Stigningarna kan vara jobbiga, men desto roligare på nervägen!
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
oj vilken gammal tråd det här var, men har någon cyklat där nu?
eller har ni andra tips för sundsvall med omnejd?

själv cyklar jag på Alnö, men kommer nog att vidga vyerna framöver :)
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.