Sveriges bästa friluftsbutiker topp 10.

Där jag bor, i Linköping, finns egentligen bara en friluftsbutik att tala om och det är Uteliv. Har handlat där sen 2003, när de låg i hörnet Östgötagatan/Hunnebergsgatan. Imponerande kunnande och service utöver det vanliga.

I övrigt har jag handlat i min födelsestad Stockholm under mina återkommande besök; svårt att framhålla nån butik framför nån annan, det som inte finns här finns där. Kanske jag handlat mest
hos Naturkompaniet på Hantverkargatan och Sportkompaniet. Annars, i ärlighetens namn, gör jag också en hel del fynd på kontinenten, på små orter där butikerna ofta har ett imponerande utbud därför att de råkar ligga precis bland bergen, t ex Modane (Frankrike) , Bardonècchia, Aosta, Bruneck (Italien), Maloja (Schweiz) osv.

Och sen är det ju inte bara i frluftsbutiker som har det man behöver. Vad är det för anorak och specialskurna vandringsbyxor med otaliga praktiska fickor jag begagnar på mina turer? Det är en meshfodrad träningsoverall, köpt på rea på en sportaffär i Linköping.
 
Vått & Torrt i Sundsvall är absolut den bästa friluftsbutiken i Sverige enligt mig. Jag har besökt och handlat på många motsvarande, men återvänder hit gång på gång.

Produkter och personal håller måttet.
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Länge sedan någon skrev i denna tråden. Har vi några nya stjärnor på butiks-himlen? :)
www.wattochtarrt.se är min favorit, tyvärr ingen online handel där ännu. Online är konkurrensen stenhård och ofta hittar man bra delas utomlands.
 
Slår ett slag för uteliv i Norrköping. Inte stort, men jättebra sortiment och jättebra personal. Fyndade Houdini där i helgen. Tyvärr lider de lite av att uteliv i Linköping ligger rätt nära och är så mycket större.

mvh
pal2
 
Håller med

butiker har kommit och gått så tidigare inlägg är inte längre aktuella.

Personligen har jag ändrat inköpsställen en hel del sedan 2005. Addnature på Högbergsgatan har ett intressant utbud och tar hem om den aktuella modellen eller storleken inte finns i butiken. De har också bra reor.

Har handlat en gång på Globetrotter i Berlin och var måttligt imponerad. Utbudet liknar XXL men deras egna märken är prisvärda.

Utländska www-butiker kan vara bra. Telemark Pyrenees och Lauche & Maas är de jag handlar mest ifrån förutom cykelbutiker som Rose och Chain Reaction Cycles.

Reatråden här på Utsidan är trevlig där får man ofta bra tips på prisvärda pryttlar.

Thure
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

avslutat260323

Avslutat
Hur ser det ut nu inför 2025, finns det några välsorterade butiker kvar?
Storskor och alpinkängor t ex, var kan man prova ut dom i butik?
Nej, finns inte många fysiska bra och prisvärda kvar längre. De flesta finns bara på nätet. Addnature, min gamla favorit, har blivit tråkiga, Decathlon försvann från Sverige och XXL nära konkurs. Alewalds är rätt trevliga att titta i, men är lika dyra som naturkompaniet.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.