Logga in
Aktuellt: BOKNYTT: Nya vandringsböcker
|
#1
|
|||
|
|||
|
Fixa boulder!
Hejhej!
Jag var ute och gick i skogen idag och hittade en STOR sten som ser ut att ha bra potentail för att bli klättrad på. Den hade start både med och utan överhäng och jag blev väldigt sugen på att fixa iordning den. En av anledningarna till att jag vill fixa den är för att jag bor väldigt nära. Till frågorna! Får jag ta bort mossa och skit hur jag vill? Det ligger en del obekväma stenar i marken som man kan ramla och slå sig på, får jag ta bort dom hur som helst? Stenen ligger ganska nära ett elljuspår så det är kanske någon idrottsförening som äger marken? Sen om jag nu får göra hur jag vill så har jag lite fler frågor. Har aldrig gjort ngt sånt här förut så om någon vet ett super effektivt sett att få bort massa mossa från en sten på så skulle det uppskattas. Tack på förhand! Peter |
|
#2
|
|||
|
|||
|
Det kan vara en idé att skapa dialog med markägaren, även om jag är säker på att merparten av landets borstade block är borstade utan någon form av godkännande. Att flytta sten som ligger runt blocket lär det inte vara någon som säger något om.
För rensning gäller borste av god kvalitet. Det är inte alltid supereffektivt och det kan ta sin lilla tid men det beror också på hur petig man är. Att bara borsta upp grepp är inget större jobb men det kanske inte heller blir en lika trevlig sten att klämma på, beroende på vem du frågar. |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Jag brukar använda sunt förnuft. Ligger blocket 50 meter från en villa är det rätt smart att ta reda på markägare och få tillstånd innan man ens sätter borsten i mossan.
Ligger det mitt ute i skogen är det bara att borsta loss, tycker jag. Men självklart är det bra att kontakta markägaren även om det är mitt ute i vildmarken, så att man inte krockar med ett jaktlag eller förargar någon helt i onödan. Lycka till! Posta gärna förare på www.sverigeforaren.se också. |
|
#4
|
|||
|
|||
|
Naturlig vertikal stigbildning. Alltså om du "klättrar" på den och mossa råkar försvinna är det detsamma som om du går samma sträcka i skogen flera gånger tills det har bildats en stig. Inget fel med det. Ibland hjälper vi den naturliga stigbildningen på traven.
http://www.klatterforbundet.se/pdf/a...2011-04-28.pdf |
|
#5
|
|||
|
|||
|
var väll en ganska stor artikel om detta i nya bergsport?
|
![]() |
| Ämnesverktyg | |
| Visningsalternativ | Betygsätt det här ämnet |
|
|