Expeditioner Egna och andras, pågående eller planerade

 
 
Ämnesverktyg Betygsätt ämne Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2012-06-01, 12:31
luktafotogen luktafotogen är inte uppkopplad
 
Inlägg: 1 252
Expedition: Grottletning i Munkfors 9-10 Juni

Det finns en oansenlig rasbrant i Munkfors som kan vara värd att kolla. Kommer vara där Lördag-Söndag 9-10 Juni. Kom dit och ta en helg i vacker natur. Jag finns i området. Ta personlig kontakt för mitt telefonnummer. Eventuellt kommer även ett tips i närheten som inkommit till www.speleo.se att kollas upp.

Vägbeskrivning:
I Munkfors, mitt emot bruken, sväng mot Sunnemo. Kör på nyasfalterad väg några kilometer till en gul skylt Duvenässätern. Kör längs en sjö. Vid första Y-korsningen finns rasbranten i närheten.

Ungefärliga koordinater:
RT90: X: 6637580, Y: 1378408
VGS84: Lat N 59° 50′ 23″Lon E 13° 38′ 10″

Jag tar med utrustning för arbete vertikalt. Vi kommer gå igenom terrängen för att leta efter hålor som går att ta sig fram i samt för att undersöka rasets omfattning och orsak. Eventuella grottor kommer införas i förbundets grottdatabas. Förvänta er inget märkvärdigt utan förbered er för en vacker utflykt i storblockig terräng och klä er för mycket rörelse på berg. Var rädda om mossor och växtlighet.
Svara med citat
 

Ämnesverktyg
Visningsalternativ Betygsätt det här ämnet
Betygsätt det här ämnet:

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 08:37.


 

Logga in

Friluftsguiden


Gränslösa Resor
Gör en av Nepals vackraste vandringar!
Äventyrsupplevelser
Kom och besök vår Äventyrspark med 13 höghöjdsbanor! Nordens största!
Addnature.com
Online-affär med mängder av friluftsprylar.