Friluftsmat Recept, ingredienser mm

Svara
 
Ämnesverktyg Betygsätt ämne Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2012-05-23, 21:59
k_å k_å är inte uppkopplad
 
Inlägg: 18
Efterrätts tips

Jag har tummen mitt i handen när det gäller matlagning i vanliga fall o nu är det dax att ge sig ut och matuppgifterna för helgens bravader har delats ut o jag haffade snabbt åt mig efterrättsdelen för det brukar vara hyfsat lätt att slänga ihop en fruktsallad o dra fram lite glass..... men...svårt att dra med sig glass ut i kajaken.

Så....gott folk...hjälp.... vad kan jag hitta på för något lätt men någelunda kreativt? Banan i folie har man gjort några gånger om man säger så.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2012-05-23, 22:06
graylingman graylingman är inte uppkopplad
 
Inlägg: 1 753
Fruktsallad med en skvätt kondenserad mjölk är mums!

Vispad grädde funkar också bra till fruktsalladen.
Svara med citat
  #3  
Gammal 2012-05-23, 23:06
Karolina P Karolina P är inte uppkopplad
 
Inlägg: 1 037
Äpplen som skärs i bitar, kokas mjuka med socker och kanel (+lite vatten vid behov) till något kompottliknande. Servera med något knaprigt till, ex Start, hemmagjort fras, smulade kex osv. Ta med vaniljsås på tetra som kyls i vattnet. Mums!

Går även att göra liknande i foliepaket men det ville du ju skippa...

Finns många mousser som man bara vispar ihop med vatten/mjölk (mjölkpulver+vatten funkar). Spetsa till det med ex hackad choklad eller några goda bär/frukter (som håller sig hyfsat även i värme)

Baka kladdig chokladkaka innan. Brukar hålla ihop ganska så bra och håller sig i rumstemp ett par dagar. Servera med ex jordgubbar till...
Svara med citat
  #4  
Gammal 2012-05-23, 23:09
seobserver seobserver är inte uppkopplad
 
Inlägg: 9 278
Breder du ut glassen på ett bakplåtspapper på långpannan i frysen kan du dra ut vattnet och rimmen ur glassen och få en krämig frystorkad glass som kan tas med i portionspåsar och klämmas ut över färsk frukt eller i kaffet. klart smarrigt och hållbart i varje fall 3 dagar för oss, sen är det sorgligt nog slut.
Svara med citat
  #5  
Gammal 2012-05-23, 23:28
tompa_m tompa_m är inte uppkopplad
 
Inlägg: 502
Baka en äppelkaka och ta med ett tetrapack färdig vaniljsås, hur gott som helst och håller sig utan problem över en helg! Vill man lyxa till det så gör man inte äppelkakan större än kökets stekpanna så kan man värma på den innan man äter. Pannkakor med sylt är en annan favorit, finns färdiga pankakssmeter som bara behöver blandas med vatten och sylt håller sig utan problem.
Svara med citat
  #6  
Gammal 2012-05-24, 00:27
joanna joanna är inte uppkopplad
 
Inlägg: 1 024
Jag minns en mycket ung men kreativ TVM:are, som smugglade med en kartong tårbottnar, en påse frysta skogsbär, riven choklad, rostade mandelspån, och en sån där gräddflaska som sprutar ut färdigvispad grädde, och när den dagen kom, mitt på fjället fixade världens lyxigaste födelsedagstårta till en kompis, som råkade fylla år

Mina barns storfavorit har annars varit "äppelpaj", eller rättare sagt äppelfras:

Blanda i en plastpåse: en del farinsocker, två delar mjöl, två delar havregryn, rejält med kanel och en knivsudd salt, samt efter tycke och smak, även sönderdelade valnötskärnor, hackade hasselnötter e.d.
Blanda i en annan plastpåse: torkade äppelskivor, kanel och/eller vanilj, samt efter behag även russin, tunt skivade katrinplommon, e.d.
Ta med rejält med smör .

Väl framme:
Blötlägg frukten en stund i minimalt med vatten.
Fräs under tiden gryn/mjöl/socker/nötblandningen i smör, t ex i Trangiakökets teflonpanna. Räkna med att behöva fylla på med smör! Rör om flitigt.
Skjut den så småningom härligt knastriga och karamelldoftande "smulpajen" åt sidan i pannan, lägg i en ny smörklick, häll i i fruktblandningen, , fräs en stund till, tills det mesta av vattnet ångat av, skyffla "smulpajen" i ett jämnt lager ovanför frukten.
Ät varm, helst innan fraset mjuknat av äppelsaften.
Med en flaska "sprutgrädde" enligt ovan, eller vaniljsås (färdig eller gjord på pulver), blir det riktigt kalas.

Den som (i likhet med mig) inte gillar kanel, kan naturligtvis skippa den helt eller ersätta den med kakaopulver, men då inte färdigblandat i gryn/mjöl/sockerblandningen.
Spelar inte vikten så stor roll, går "pajen" mycket väl att göra med färska äpplen.


Skall ni göra upp eld, är det ju jättegott med färska äpplen som man bara steker i bitar på var sin grillpinne. Ställ fram en skål med honung, en med smör och en med smulade valnötter, som var och en kan doppa/"panera" bitarna i efter behag, så har ni ett lagom långsamt och trevligt pill vid brasan .

Senast redigerad av joanna den 2012-05-24 klockan 00:39
Svara med citat
  #7  
Gammal 2012-05-24, 08:40
NightHawk NightHawk är inte uppkopplad
 
Inlägg: 15
Fromage

Sen vintern -83 är fromage en given efterrätt för min del. En lång historia från fritidsledarutbildning. Kontentan är dock att fromag måste ätas minst en gång varje tur och när den är klar och serveras så skall följande poem deklameras:
Fromage i mitt hjärta, Fromag i mitt sinn.
Fromage för dig och mig på livets stråt!

Finns att köpa färdiga påsar som vispas ut med mjölk eller vatten. Busenkelt och gott
Svara med citat
  #8  
Gammal 2012-05-24, 09:42
Karolina P Karolina P är inte uppkopplad
 
Inlägg: 1 037
Fick mailtips om den här nyss: http://www.alltommat.se/recept/Sma-r...-grillen-11424
Svara med citat
  #9  
Gammal 2012-05-25, 18:13
k_å k_å är inte uppkopplad
 
Inlägg: 18
Oh tack för alla svar! Funderar på äpple, kanel stuket men det blir nog grillade fruktspett också eftersom en är allergisk mot äpplen...visserligen i rå form men vågar inte chansa. Sommaren blir förhoppningsvis lång så det finns nog tillfällen att prova allt

Ha en kanon helg!
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ Betygsätt det här ämnet
Betygsätt det här ämnet:

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 21:52.


 

Logga in

Utsidans Butik:

Åka Skidor

Ditt pris: 129 kr

Friluftsguiden


Gotar AB
KRAV-märkt friluftsmat, snabbmat och vegetariskt
SARInfo Sweden
Kurser, Böcker & Nödsändare (PLB), SPOT
Gästrike Outdoor - hundspannsäventyr
För dig, familj eller företaget.
Lukeadventures
Erbjuder teambuilding och vandringar