Cykel som klarar en back-flip ?

Vilka krav ställs egentligen på en cykel som ska användas för lite fetare trick, typ back-flip ?
Den som syns i videon kanske är lite för bra ? Kanske går det att hitta något som inte är lika iögonfallande ? ;)

http://www.youtube.com/watch?v=W-rAv43UFnA

Ps. Det verkar vara så att det bara hänger på materialval för att lyckas uppnå det man vill (även om en "lagom dos av prylnörderi" bara är underhållande och roligt) ? Ds.

Ps2. Jag har inte för avsikt att sluta mina dagar genom en misslyckad back-flip. Min kapacitet är långt därifrån och vanlig skogskörning räcker bra för min del. Ds.
 
Klart

underhållande film.

Att den där cykeln inte pallade riktigt för behandlingen är jag inte förvånad över.

Cykelhjul klarar väldigt mycket belastning rakt ned eller upp genom fälgen mot navets mittpunkt och fälgen mittemot. Sidledes belastning typ att man sparkar till navet från sidan tål de väldigt lite av...

En damram tål mycket mindre än en klassisk diamantram.

Thure
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Feta däck

som inte är så hårdpumpande tror jag skulle minska problemen för stuntgubben.

Heldämpad hoj är förstås ytterligare en variant.

Thure
 
Välspända ekrar gör hjulen mycket starkare, då hjulen tar upp restspänning genom att ekerspänningen minskar i fälgens kraftpåverkade zon. Så länge det finns restspänning i fälgens kraftpåverkade zon är det lugnt.

Det bästa med välspända hjul är att de är precis lika tunga som motsvarande undermåligt spända hjul, men betydligt starkare och hållbarare. :cool:
/Niklas
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.