Gissa position

Yep!

Vårfloden hade flyttat på bron, så det fanns ingen chans att komma över. Utflödet från Gearbiljavrri till Gearbiljohka är väldigt vackert, med en halvcirkel av stenar precis under vattenytan som dämmer upp en bassäng. Vattnet får en kraftig välvning då det accelererar neråt forsen.

Men visst trodde jag att det skulle vara lite svårare att knäcka bildgåtan. :)


häpp / Filiokus
 
Jag hade en bild på bron passerade där augusti 2006.

Vi fortsätter väl på brotemat, var finns den här bron?
 

Bilagor

  • bro2.jpg
    bro2.jpg
    90.6 KB · Visningar: 611
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.