Vandring + fiske

Jag och några kompisar brukar varje år åka iväg en vecka och fiska. Förra året var vi och djuphavsfiskade i Fröya.

I år har vi tänkt att försöka att kombinera en trevlig vandringstur med bra fiske. Så jag vore tacksam för förslag på bra turer i Sverige eller Norge.

Mvh

Kristian
 
Kanot i stället?

Av det lilla jag sett så verkar det av någon anledning vara så restriktivt med fiskekorten längs vandringslederna. Varför inte prova en kanottur? Då är ni ju vid/på fiskevattnet hela tiden! Alla kanotuthyrare värda namnet borde kunna ge tips om fisket eller i alla fall ge svar på frågor om fiskekort.

Min erfarenhet är att man får bestämma sig om man ska paddla eller fiska. Välj en kort sträcka om fisket är det viktigaste.

Annars har ju samerna numera tagit över driften av Padjelantaleden. De har kanske släppt fler vatten? (Ingen aning - gissar bara)

Per Y
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.