I kväll har jag sett något jag sett något jag aldrig sett förr.
Det började med att jag skulle ta en timmes kvällspromenad. Igår hade jag ju hittat en längre slinga att gå så nu gick jag istället åt ett annat håll för att försöka hitta en lite kortare slinga.
En halv kilometer hemifrån finns en gammal traktorväg som jag brukar följa en bit när jag är ute på lingon- och blåbärsjakt så jag började gå efter den. När jag kommit längst in efter den vägen kom jag till ett brant och torrt hygge. Jag följde hygget uppåt och kom ganska snart upp till toppen av hygget. Pustade ut ett tag och begrundade utsikten som var rätt så fin ut över sjön. Efter en stund började jag leta en väg därifrån och gick längs den övre kanten av hygget.
Ganska snart insåg jag att det blev risigt och började se mig om efter ett bättre vägval och hittade ett sådant uppåt mot toppen av backen. Sagt och gjort, jag gjorde en snabb 90-gradare och började stolpa iväg uppåt igen.
Helt plötsligt studsade det iväg en räv framför fötterna på mig. Räven hade en sagolik fart där den pinnade på uppför backen och in bland träna. Lika snabbt som den kom var den borta.
- Häftigt, en räv, blev den första tanken.
- Var kom den ifrån, blev den andra tanken.
- Mysko uppförande av räven, blev den tredje tanken.
- Hmm, det är nåt som inte stämmer, blev den fjärde tanken.
Jag började se mig omkring och ett tiotal meter till höger om mig var det en rotvälta som fångade min uppmärksamhet. Jag gick fram till rotvältan och därinne bland rötterna låg det 4 små rävungar och gnydde. Det blev en väldigt snabb titt eftersom jag insåg att jag var på fel plats. I mitt tycke såg dom både nakna och blinda ut men eftersom det blev lite bråttom är jag inte helt säker.
Efter att ha tittat färdigt, backade jag därifrån, gick en stor runda runt rotvältan och spatserade därifrån. Under tiden jag gick pratade jag högljutt så att rävmamman inte skulle behöva vara osäker på vart jag var på väg.
Jag hoppas att rävmamman inte blev alltför störd av mitt uppdykande och att hon snabbt kom tillbaks till ungarna.
Aldrig någonsin har jag stött på ett rävgryt och aldrig har jag sett så små rävungar. För ett par år sen hade vi en rävmamma som placerat ut sina ungar i närheten av vårt hus men det var innan vi skaffade katter. Dom här rävungarna bor bara 25 minuters promenad hemifrån men på ett sånt ställe att dom garanterat borde få vara ifred.
Naturligtvis hade jag inte kameran med mig. Funderar på att skaffa en liten digitalkamera som man alltid kan bära med sig. Skulle ha varit bra att ha en sån i kväll.
Ha det!
I vinter har jag tittat litegrann på kartor över hemområdet för att försöka hitta en lämplig slinga att gå för att slippa gå längs landsvägen åt ett håll för att sen vända och gå precis samma väg tillbaks. Det är ju så fruktansvärt tråkigt och själsdödande.
Jag hittade en lämplig stig som jag tänkt leta rätt på senare under våren när all snö försvunnit och markerna torkat upp en del. Om jag kunde hitta den stigen skulle det innebära att jag bara behövde gå samma väg ungefär 1,5km.
Igår gick jag ut på en runda och hade bestämt mig för att gå en timme längs landsvägen och sedan vända om. Jag brukar alltid gå åt "fel" håll dvs den väg som jag inte kör när jag ska på jobbet bara för att få lite omväxling.
När jag gått i ungefär 40 minuter dök det helt plötsligt upp en ny väg som jag aldrig sett förut. Tydligen hade skogsbolaget brytit en ny väg i höstas men eftersom jag aldrig kört den vägen i vinter så var det en ny bekantskap.
Nyfiken som man är så gick jag naturligtvis in efter den vägen....
När jag kom längst in hade det gått ungefär en timme och då skulle jag ju egentligen ha vänt om men jag började fundera om jag inte var i närheten av den stig som jag sett på kartan som skulle leda till ett gammalt övergivet boställe. Det var då jag ringde en vän.....
Kompisen (som är inföding) sa att det skulle finnas en gammal körväg där eftersom det var längs den dom brytit den nya vägen. Den kunde vara svår att se men om jag hittade den så borde den leda mig rätt.
Sagt och gjort, jag letade en stund och hittade en gammal stig. Eftersom det inte finns så många boställen i det här området borde stigen leda till rätt plats. Efter ungefär 10 minuter fick jag det bekräftat eftersom det längs stigen satt en skylt (!) som förkunnade att jag nyss passerat genom ett naturreservat. På skylten var det en röd punkt (HÄR BEFINNER DU DIG) och stigen som jag följt var markerad på skylten och den ledde mycket riktigt till rätt plats. När jag såg stigen på skylten så insåg jag att det även var den stig som jag sett tidigare under vintern på min karta.
Stundtals var det en del snöfält längs stigen men de var lätt att runda. Ibland var stigen lite svår att se eftersom den antagligen varit sparsamt använd de senaste 30 åren. Men fram kom jag, efter ungefär 25 minuter var jag vid det gamla bostället och därifrån är det ungefär 3km hem varav 1,5km efter landsvägen.
Väl hemma hade det tagit ungefär 2 timmar hela rundan och jag känner mig så glad att jag äntligen hittat en lämplig runda som jag kan gå under barmarksperioden. Att jag dessutom får gå en hel del längs stigar i skogen gör det ju bara så mycket bättre.
Ha det!