Bloggar > Jonas > Hemkommen från vandring i Ècrins ...

Jonas

Texter om vandringar, erfarenheter, geocaching & friluftsliv

Hemkommen från vandring i Ècrins nationalpark

Förra året blev det ingen någon vandring, varken i Sverige eller utomlands. Anledningen var flyttet från Norrland till Skåne. I år har det blivit av med två vandringar varav en tur på Skåneleden och en längre tur i franska Alperna. 

Bild från ett bergspass

Kort paus vid ett högt pass på över 2000 möh (bild från mobil)

Jag kommer att lägga upp bilder från Écrins nationalpark och även från turen i ett fotoalbum här på Utsidan. Även lite text också om turen samt fakta om nationalparken. Men jag publicerat inte allting på en gång utan det kommer i efterhand. Jag producerar text när jag har tid och lust. 

Men kan redan säga att turen, som var i tre veckor, var jättehärlig och toppen! Jag gick på en led, GR54, eller som det kallas på franska: Tour de l'Oisans. På svenska skulle benämningen kanske översättas till Runt Oisans-leden?

Första veckan gick jag solo. Andra veckan kom min vän T från Sverige. Vi möttes i Monêtier-les-Bains. Därifrån gick vi tillsammans i två veckor resten av leden.  Leden GR54 påbörjas och avslutas i Le Bourg-d'Oisans. Mer text kommer senare.

 

Inlagt 2010-07-23 20:40 | Läst 4442 ggr. | Permalink
(Logga in för att skriva en kommentar)
» Visa även betygsättningar utan kommentar

 

Logga in

STF ?e torg
Friluftsprylar p??t

Utsidans Butik:

Runners World

Ditt pris: 249 kr

Friluftsguiden


Green Island!!
Kajakcenter i Stockholm. Trapper, Tahe Marine, Zegul Aqua Bound & NRS
Äventyrsupplevelser
Kom och besök vår Äventyrspark med 13 höghöjdsbanor! Nordens största!
Kajaksaker
På kajaksaker.se har vi samlat kajaksaker som vi vet håller måttet och...
Piscari Nordic AB
Allt inom fiske